Jakie są główne przyczyny nadciśnienia tętniczego?
Nadciśnienie tętnicze możemy nazwać cichym zabójcą, z tego względu, że 30% chorych nie jest świadomych, że je ma.
Przez bardzo długo czas nie daje żadnych objawów, a po pewnym okresie może dojść do poważnych uszkodzeń narządów. Jest to choroba, która charakteryzuje się podniesionym ciśnieniem krwi powyższej 140/90 mm Hg. Rozpoznaje się ją dzięki kilku pomiarom wykonanym w ciągu paru dni, bądź tygodni.
Przyczyny nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze dzielimy na pierwotne i wtórne. W przypadku nadciśnienia pierwotnego wiele współczynników ze sobą współdziała i doprowadza do jego powstania (nie możemy wyodrębnić konkretnego czynnika).
Do jego przyczyn zaliczamy między innymi:
- cukrzycę,
- palenie papierosów,
- siedzący tryb życia,
- nieprawidłową dietę oraz otyłość,
- czynniki genetyczne.
Z kolei w nadciśnieniu wtórnym możemy wyodrębnić dany czynnik, który do niego doprowadził. Jest ono powikłaniem innych chorób oraz zaburzeń, do których zalicza się:
- zaburzenia przepływu krwi przez nerki (np. zapalenia naczyń, miażdżyca tętnic nerkowych, dysplazja włóknisto- mięśniowa),
- guz chromochłonny nadnerczy (nagle wyrzuty katecholamin prowadzą do skurczu naczyń, a to do nadciśnienia),
- zespół Cushinga,
- nowotwory (gruczolak kory nadnerczy może produkować zbyt dużą ilość aldosteronu, który wpływa na wzrost ciśnienia, ponieważ zwiększa on retencję płynów).
W serwisie dolegliwości.pl przeczytasz o tym dlaczego w Polsce tak wiele osób umiera na nadciśnienie tętnicze.
Czy ważne jest leczenie nadciśnienia tętniczego?
Leczenie nadciśnienia tętniczego jest bardzo istotne, ponieważ w jego wyniku dochodzi do uszkodzenia śródbłonka, przez co zwiększa się ryzyko:
- udaru,
- zawału,
- niewydolności serca,
- niewydolności nerek.