Jak leczyć rany u diabetyków?
W przypadku zranienia osoby chorej na cukrzycę bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na ranę, nawet jeśli wydaje się ona bardzo mała lub prosta, jak w przypadku skaleczeń, zadrapań, czy pęcherzy, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko, że rana nie będzie się prawidłowo goić, a tym samym dojdzie do poważnego zakażenia.
Taką pielęgnację można przeprowadzić w domu zaraz po wystąpieniu urazu lub w momencie odkrycia np. pęcherza, czy rany. Jednak w każdym przypadku bardzo ważna jest jak najszybsza wizyta u dermatologa, aby można było ocenić ranę i wskazać odpowiednie leczenie.
Dzieje się tak dlatego, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która z czasem powoduje uszkodzenie nerwów i osłabia układ odpornościowy, co utrudnia proces leczenia. Dodatkowo, ponieważ organizm nie jest w stanie wykorzystać cukru, gromadzi się on w tkankach i ułatwia rozwój bakterii w ranach, zwiększając ryzyko i intensywność infekcji.
Ważne jest, aby zachować pewne środki ostrożności, takie jak:
- Umyj miejsce zranienia używając letniej wody i mydła o neutralnym pH; (O mydle z neutralnym pH i wielu innych kwestiach związanych z urodą przeczytasz w piekni.pl)
- Unikaj rozpylania na ranie środków antyseptycznych, takich jak alkohol, czy nadtlenek wodoru, ponieważ mogą one uszkodzić tkanki i opóźnić gojenie;
- Zastosuj maść z antybiotykiem przepisaną przez lekarza, aby spróbować zapobiec rozwojowi infekcji;
- Przykryj miejsce sterylnym gazikiem, wymieniając go codziennie lub zgodnie z zaleceniami lekarza lub pielęgniarki;
- Unikaj ucisku na ranę, najlepiej zakładając wygodne ubranie lub szerokie buty, które nie będą ocierać się o uraz.
Co robić, aby uniknąć poważnych powikłań?
Ze względu na duże ryzyko zakażenia, lub pogorszenia się prostych sytuacji, takich jak skaleczenia, pęcherze i powstania głębokich owrzodzeń skóry, należy obserwować to miejsce częściej niż raz dziennie, szukając takich oznak, jak intensywne zaczerwienienie, nadmierny obrzęk rany, krwawienie lub obecność ropy, a także oznak nasilenia się urazu lub braku gojenia po 1 tygodniu.
Tak więc, w przypadku pojawienia się któregokolwiek z tych objawów, ważne jest, aby ponownie odwiedzić lekarza lub pogotowie, aby zmienić leczenie i zainicjować stosowanie antybiotyków, które mogą być przyjmowane doustnie lub stosowane na ranę, w celu ułatwienia gojenia i wyeliminowania bakterii.
Najczęstsze przypadki poważnych urazów powstają w stopach, ponieważ krążenie w stopach z reguły pogarsza się z biegiem lat, a jest niezbędne do gojenia się ran. Również noszenie ciasnego obuwia ułatwia rozwój otarć i zmian chorobowych, które mogą pojawić się w niepozornych miejscach i pozostać niezauważone, pogarszając się z czasem.