Jak pielęgnować skórę z atopowym zapaleniem skóry?
1. CODZIENNIE NAWILŻAJ SWOJĄ TWARZ I CIAŁO
Jeśli codzienne nawilżanie jest ważne dla zdrowej skóry, to w przypadku skóry atopowej jest ono jeszcze bardziej konieczne, ponieważ jest ona bardzo sucha, nawet z tendencją do pękania.
Eksperci zalecają stosowanie specyficznych produktów do pielęgnacji skóry atopowej, które głęboko odżywiają i chronią barierę ochronną tego typu skóry, a także pamiętaj, że jeśli trzymasz krem w lodówce, efekt chłodu może pomóc złagodzić swędzenie.
2. UŻYWAJ MYDEŁ O NEUTRALNYM PH
Produkty te korzystnie wpływają na pielęgnację skóry wrażliwej. Wszelkie produkty higieniczne, których używasz powinny być hipoalergiczne i bezzapachowe. Jeśli chodzi o kosmetyki, upewnij się, że są one wolne od alkoholu i parabenów. A także używaj hipoalergicznego makijażu.
3. UŻYWAJ UBRAŃ ZE 100% BAWEŁNY
Wełna i włókna syntetyczne sprzyjają pojawieniu się zmian skórnych. Zaleca się wybierać ubrania bawełniane, a unikać syntetyków i wełny, które mają tendencję do wywoływania reakcji alergicznych na skórze. W https://tylkomoda.pl dowiesz się, jak ubierać się modnie i co najważniejsze zapobiegając przy tym zmianom skórnym.
Ponadto podczas prania zaleca się podwójne płukanie w celu całkowitego usunięcia wszystkich śladów detergentów, a stosowanie płynów do zmiękczania tkanin nie jest zalecane.
4. UNIKAJ DŁUGICH KĄPIELI LUB PRYSZNICÓW
Ważne jest, aby prysznic był krótki, a woda nie była zbyt gorąca, gdyż sprzyja to pojawianiu się zmian chorobowych, ponieważ uszkadza barierę ochronną skóry.
Najlepszą porą dnia na nakładanie kremu nawilżającego jest czas tuż po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna. Składniki aktywne produktu lepiej się wchłaniają i „starcza na dłużej”.
5. POSBĄDŻ SIĘ STRESU
Częsta złość, sytuacje frustracji, zdenerwowanie, stres czy zakłopotanie to czynniki predysponujące do pojawienia się ognisk choroby. Możesz użyć technik relaksacyjnych, aby kontrolować te stany. Wzięcie kilku głębokich oddechów brzusznych w chwilach napięcia może pomóc w uwolnieniu stresu.
6. UNIKAJ POKARMÓW, KTÓRE NASILAJĄ OBJAWY
Chociaż atopowe zapalenie skóry nie jest alergią, to wykazano, że niektóre pokarmy mogą wywołać wybuch choroby.
Mleko, jaja, owoce cytrusowe, orzechy (zwłaszcza ziemne i włoskie), soja, owoce morza, czekolada, truskawki i pszenica to niektóre z nich. Jednym ze sposobów, aby dowiedzieć się, czy jesteś dotknięty przez żywność, jest analiza tego, co jadłeś przed wystąpieniem epidemii. W tym celu, gdy zauważysz na swojej skórze zmiany, dyskomfort lub wysypkę, zapisz w zeszycie, co jadłaś.
7. UTRZYMUJ WILGOTNE ŚRODOWISKO W DOMU
Sucha pogoda zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia skóry atopowej. Dlatego też osoby cierpiące na tę chorobę często odczuwają poprawę w zakresie objawów i wyglądu skóry, gdy przenoszą się na obszary o wilgotnym klimacie, np. gdy wyjeżdżają na wakacje na wybrzeże. Unikaj kontrastów między wnętrzem a zewnętrzem, moderując korzystanie z klimatyzacji lub ogrzewania, a w domu używaj nawilżaczy powietrza.