Anemia u dziecka. Przyczyny, zagrożenia i leczenie
Niedokrwistość jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób u dzieci i dorosłych. Niedobór ten osłabia organizm człowieka do tego stopnia, że staje się on podatny na wszelkie choroby i infekcje. Choroba ta powoduje częste zmęczenie u cierpiącego na nią pacjenta.
Co to jest anemia?
Niedokrwistość to uzupełniający brak czerwonych krwinek. Jest to stan, w którym z powodu niedoboru zdrowych czerwonych krwinek, odpowiednia ilość tlenu nie jest transportowana do tkanek organizmu. Schorzenie to zwykle powoduje wyczerpanie i osłabienie osoby cierpiącej. Niedokrwistość może utrzymywać się przez pewien czas lub, w najgorszym przypadku, jeśli jest zaniedbywana, przez dłuższy okres czasu. Choroba może mieć przebieg od łagodnego do ciężkiego.
Dlaczego dochodzi do anemii?
Jak już wspomniano, anemia występuje wtedy, gdy we krwi brakuje czerwonych krwinek, które są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich części ciała. Powoduje to, że osoba czuje się cały czas zmęczona i wyczerpana. W miarę upływu czasu poziom hemoglobiny spada, co może powodować niektóre z następujących objawów: przyspieszony oddech powodujący problemy z płucami, zadyszka podczas chodzenia lub mówienia, szybkie bicie serca, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy i zmęczenie lub skrajne zmęczenie.
Jak mogę sprawdzić, czy moje dziecko ma anemię?
Aby stwierdzić, czy niemowlę lub małe dziecko ma anemię, istnieją pewne cechy, które pozwalają zidentyfikować obecność anemii u dziecka. Sporo w tym temacie można dowiedzieć się z bloga rodzina24.pl. Te cechy to: drażliwość i stres, który z niej wynika, ponadto dziecko czuje się obolałe, wyraża ból, ciągle narzeka. Brak apetytu: jest to sposób na stwierdzenie anemii, dziecko nie przyjmuje pokarmu i nie prosi o niego, wiemy, że małe dzieci proszą o pierś, w tym przypadku dzieci stają się apatyczne w stosunku do jedzenia. Inną cechą anemii jest bladość skóry, skóra dziecka traci charakterystyczny dla niej różowy kolor. Wykazują również ogólne osłabienie, co łatwo stwierdzić, jeśli dziecko w normalnym stanie jest bardzo aktywne i nagle przestaje się zachowywać.
Czy istnieją jakieś zagrożenia związane z anemią u niemowląt?
Nieleczona anemia może powodować opóźnienie wzrostu u dzieci, a także wpływać na ich rozwój umysłowy. Pojawiają się wtedy problemy z koncentracją uwagi, słabe wyniki w nauce i trudności w czytaniu.
Jednym z najgroźniejszych zagrożeń, jakie może powodować anemia, jest białaczka. Ponieważ brak czerwonych krwinek nie pozwala na prawidłowe dotarcie tlenu do wszystkich części ciała. Ważne jest, aby zwracać uwagę na te objawy u niemowląt, ponieważ jeśli zostaną one zaniedbane, a czas upłynie, anemia może spowodować tę straszną chorobę, która może być śmiertelna.
Jak leczyć anemię u niemowląt?
Leczenie tej choroby zależy od poziomu anemii u dziecka. Zazwyczaj pediatra zaleca przyjmowanie leków i suplementów w celu zwiększenia produkcji żelaza. Zaleca się zmianę diety, zmniejszenie ilości produktów mlecznych i zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w żelazo, takich jak mięso i warzywa. Jeśli dziecko nie może jeść mięsa, należy zwiększyć spożycie warzyw, takich jak zielona kapusta, brukselka, szpinak i karczochy. Pamiętaj o przygotowaniu specjalnego jadłospisu, który będzie pomocny w opiece zdrowotnej nad dzieckiem.
Zalecają również suplementy bogate w kwas foliowy i witaminę B12. Celem jest zwiększenie odporności dziecka poprzez zwiększenie spożycia żelaza. W najgorszych przypadkach anemia może prowadzić do transfuzji. Stosuje się również leki zwalczające zakażenia. Wszystko to zależy od profesjonalnej oceny pediatry dziecka.