Jak sprawdzić jakość wody pitnej?

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie przydatności wody do spożycia. To właśnie sprawia, że nadaje się do spożycia przez ludzi i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ze względu na jakiekolwiek czynniki zanieczyszczające, które mogą zaszkodzić organizmowi. Jedną z najpopularniejszych metod pozwalających stwierdzić, czy woda nadaje się do picia, jest obserwacja jej barwy, czy jest całkowicie przezroczysta, czy na jej powierzchni znajduje się chmura pyłu, a jeśli nie, to czy na dnie występują opady, które są pozostałościami metali i substancji chemicznych. Bardzo często w wodzie, którą zamierzamy pić, znajdują się takie składniki jak chlor, potas czy magnez, które wynikają z metody jej uzdatniania lub przechowywania. Woda jest kwintesencją neutralnego pH, które tworzy idealną równowagę pomiędzy byciem związkiem zasadowym lub kwasowym. Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, czy Twoja woda jest bezpieczna do picia… poniższe porady wyjaśniają najbardziej powszechne metody.

Dlaczego warto sprawdzać wodę pitną?

To, że jest to woda i można ją pić, nie oznacza, że należy ją pić, chyba że dokładnie sprawdzimy jej czystość, aby upewnić się, że nadaje się do spożycia. Niejednokrotnie można natknąć się na studnie, kałuże lub otwarte zbiorniki zawierające wodę wątpliwego pochodzenia, np. deszczówkę, która nie nadaje się do picia ze względu na wysoką kwasowość, lub zmieszaną z wieloma zanieczyszczeniami, takimi jak ziemia, różne śmieci czy mocz. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, skąd wiadomo, że woda jest bezpieczna do picia, ponieważ jeśli pijesz wodę zanieczyszczoną przez jedno lub więcej zanieczyszczeń, istnieje ryzyko zarażenia się chorobami, bakteriami i infekcjami, które mogą przerodzić się w coś znacznie poważniejszego. Dlatego tak ważne jest dokładne zbadanie wody w celu ustalenia, czy jest ona bezpieczna do picia, a jeśli nie, podjęcie kroków w celu oczyszczenia jej w jak największym stopniu do spożycia przez ludzi.

Kiedy należy sprawdzić wodę?

O ile woda, którą masz do dyspozycji pochodzi z firmy, która ją przetwarza i butelkuje, lub chcesz skorzystać darmowej wody dostępnej na rynku, jak ma to miejsce w Jaworznie, gdzie możesz być pewien, że woda, którą spożywasz jest w optymalnych warunkach do spożycia. W przeciwnym razie powinieneś zwrócić szczególną uwagę na źródło, czy są to rury, system wodny, który pochodzi z zewnątrz lub zbiornik używany do przechowywania wody, która pochodzi z ulicy. Istnieje wiele wskazówek co do tego, czy woda jest bezpieczna do picia, czy też wymagana jest dodatkowa filtracja w celu usunięcia zanieczyszczeń pozostałych po źródle.

Sprawdzenie zapachu wody

Woda w stanie idealnym nie powinna wydzielać żadnego zapachu, a występowanie zapachu jest wyraźną oznaką skażenia wody. Jest możliwe, że chociaż woda może wydawać się jasna i przejrzysta, a nawet bez smaku, może być jakiś związek chemiczny lub związek, który zanieczyszcza ją bez widocznego śladu. Zapach jest dobrą wskazówką, jak stwierdzić, czy woda jest bezpieczna do picia.

Sprawdzenie koloru wody

Kolejnym aspektem świadczącym o stanie wody jest jej kolor, ponieważ samo istnienie jakiegokolwiek wyróżniającego się koloru jest już oznaką, że coś zanieczyszcza wodę. Jest całkiem możliwe, że woda, która wypływa z kranu ma żółtawy kolor, co jest spowodowane osadem, która tworzy się w rurach, chociaż nie jest to śmiertelne zanieczyszczenie, nie jest to dobry pomysł, aby spożywać wodę, która ma jakiekolwiek zabarwienie.