Środki ochrony indywidualnej

W związku z rozwijającą się sytuacją na świecie, każdy z nas powinien zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Każdy z nas powinien być ostrożny oraz dbać o innych, wyjątkowo trudne może to być w przypadku lekarzy, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami. Na rynku aktualnie posiadamy wiele rodzajów maseczek oraz przyłbic, jednak warto się skupić na tym, aby były one odpowiednio wykonane, ponieważ tylko wtedy będą w stanie odpowiednio nas chronić. Jakie więc produkty mamy do wyboru?

Przyłbice lekarskie

Rodzajów przyłbic lekarskich mamy kilka do wyboru, możemy wybrać takie, które zasłonią nam całą twarz, lub taką która zabezpieczy nos i usta. Przyłbice lekarskie najczęściej zrobione są z plastikowej przezroczystej szybki oraz paska mocującego, projektowane są tak, by korzystanie z nich było możliwie jak najbardziej komfortowe. Odpowiednio stosowane zmniejszają ryzyko kontaktu z wirusami oraz zarazkami. Na rynku możemy również zakupić przyłbice lekarką przeciwodpryskową, jest ona wykonana z poliwęglanu, charakteryzuje się lekkością, jest niezwykle wygodna. Stosowana może być w gabinetach weterynaryjnych, stomatologicznych lub w laboratoriach, w całym środowisku medycznym. Przyłbice lekarskie są wielokrotnego użytku, trzeba więc pamiętać o ich regularnej dezynfekcji, aby zachowały one swoje funkcje.

Półmaski filtrujące

Półmaski filtrujące są wyjątkowo skuteczne ze względu na idealne dopasowanie do twarzy, a dzięki filtrom przeciwpyłowym, jesteśmy chronieni przed wirusami oraz bakteriami. Maski wykonane są z z gęsto splecionych materiałów oraz filtrów. Najczęściej można trafić na maseczki jednorazowe, jednak te posiadające filtry są wielokrotnego użytku, i aby odpowiednio o nie zadbać, należy regularnie wymieniać filtry, można również trafić na półmaski, które posiadają zawór wydechowy, który zmniejsza się zbiernie się ciepła i pomaga w oddychaniu. Im półmaska filtrująca lepiej przylega do twarzy, tym jest bardziej skuteczna. Skuteczność masek jest opisana trzema normami -FFP1,FFP2, FFP3. Im wyższe oznaczenie, tym skuteczniejsza maseczka. Wcześniej półmaski filtrujące był stosowane w służbie zdrowia, lub w przypadku pracy z lekko drażniącymi substancjami, dzisiaj jednak stają się naszą codziennością.

Rękawiczki santex: rękawice lateksowe i rękawice nitrylowe

Jeżeli chodzi o jednorazowe rękawice diagnostyczne, stosowane często jako środek ochrony indywidualnej do wyboru mamy te lateksowe oraz nitrylowe. Typ rękawicy należy wybrać według indywidualnych preferencji, jednak zarówno rękawice lateksowe jak i nitrylowe umożliwiają dobrą chwytność i jest to wyrób medyczny klasy I. Rękawice lateksowe santex często wykorzystywane są przez salony kosmetyczne, umożliwiają także drobne prace montażowe, prace domowe czy pracach porządkowych. Rękawice jednorazowego użytku mające powszechne zastosowanie i pomagają uniknąć nieodwracalnych uszkodzeń skóry powierzchni dłoni. Rękawice santex sprzedawane są w opakowaniu jednostkowym. Rękawiczki santex wyróżnia cieńsza ścianka i maksymalna elastyczność, rozmiary, w których produkowane są to: xs s m l.