Nieprzyjemna, ale potrzebna gastroskopia – jak się przygotować?
Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala na kontrolę i rozpoznawanie zmian wnętrza przełyku, żołądka i wejścia do dwunastnicy. Może mieć charakter diagnostycznych albo terapeutyczny.
Gastroskopię wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, które łagodzi nieprzyjemne uczucia i odruchy towarzyszące wprowadzeniu endoskopu do przełyku. U niektórych osób istnieją wskazania do znieczulenia ogólnego, wymagającego obecności anestezjologa. Znieczulenie ogólne można też wykonać za dodatkową opłatą.
Do gastroskopii zawsze na czczo
Znajomość przebiegu badania często nasila stres, spowodowany samym skierowaniem na badanie, ale pozwala też na dobre przygotowanie się do niego.
Osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem, ponieważ gastroskopia wymaga odstawienia niektórych leków albo ich modyfikacji. Trzeba też zrezygnować z preparatów wapnia i magnezu. Gastroskopia nie wymaga zmiany diety, ale w przeddzień najlepszym wyborem są posiłki lekkostrawne. Do gastroskopii podchodzi się na czczo. Nie wolno nic jeść ani pić na 8 godzin przed badaniem. Możliwe jest jedynie picie niegazowanej wody, którą też trzeba odstawić na 4 godziny przed zabiegiem. Wyjątkiem są osoby wymagające regularnego przyjmowania niezbędnych leków. W dniu badania powinny zażyć poranną dawkę i popić ją niewielką ilością wodą, ale najpóźniej na 2 godziny przed gastroskopią.
W czasie pozostawania na czczo pacjenci chorujący na cukrzycę nie powinni przyjmować doustnych leków hipoglikemizujących oraz insuliny. Skutkiem poinformowania o cukrzycy przy wyznaczaniu terminu gastroskopii będzie poranna pora badania.
Najpóźniej na 4 godziny przed badaniem trzeba odstawić papierosy i gumę do żucia
Dieta przed gastroskopią – lekkostrawna, niewielka, półpłynna
Gastroskopia trwa około 15-30 minut. Po badaniu brak czucia w obszarze znieczulonego wcześniej gardła może doprowadzić do zadławienia lub zachłyśnięcia. Przez pierwsze dwie godziny należy powstrzymać się od jedzenia, picia, palenia, żucia gumy.
Po tym czasie można zjeść niewielki, lekkostrawny, najlepiej półpłynny posiłek. Przynajmniej przez dobę dobrze jest unikać gorących oraz pikantnych potraw. Jeśli gastroskopia miała charakter terapeutyczny, wskazane jest przedłużenie tego czasu.
Jeśli gastroskopia wykonywana była w znieczuleniu ogólnym, niezbędna jest opieka osoby towarzyszącej podczas powrotu do domu. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązuje przez 24 godziny.
Wszelkiego rodzaju porady żywieniowe znajdziesz w portalu https://fitmaster.pl/.